Parlamenti matek
A vasárnapi parlamenti választáson a Jog és Igazságosság (PiS) 35,38, a Polgári Koalíció (KO) 30,70, a Harmadik Út (Trzecia Droga) 14,40, az Új Baloldal (Lewica) 8,61, a Konföderáció (Konfederacja) 7,16 százalékos támogatottságot szerzett a varsói törvényhozás alsóházában, a szejmben.
A parlamenti matematika szerint a kormánypárt, a PiS a maga 194 képviselőjével egyedül nem tud többségi kormányt alakítani a 460 fős parlamentben, míg
egyetlen esélyes koalíciós partnerével, a Konföderációval sem lenne erre képes: összesen 212 mandátumuk lenne
– a magas, 74 százalékos részvételi arány mellett a mandátumosztás már nem jutalmazza nagy mértékben a győztes PiS-t.
A másik három párt képviselői a lengyel sajtóban nyilatkozva a végeredmény keddi bejelentése óta ugyanazt mondták, mint korábban: a PiS-szel semmiképpen nem kötnek szövetséget, az egyedüli út a három ellenzéki párt koalíciója.
Az új alsóházban csak a három ellenzéki csoportosulás szövetsége lehet képes stabil többséget alkotni:
a 248 mandátum kényelmes kormányzást biztosíthat. (A felsőházban, a szenátusban 100-ból 66 lesz ellenzéki szenátor.)
Mi a kormányalakítás alkotmányos menete?
Az ellenzék vezető erejének vezetője, egyúttal az ellenzék arca, Donald Tusk kedden arra kérte Andrzej Duda elnököt, hogy a gördülékeny átmenet, a küszöbön álló költségvetési vita és az ország stabilitása érdekében gyors döntést hozzon: jelölje, kit bíz meg kormányalakítással.
Óriási kérdés, hogy Duda kit jelöl ki erre: a választás győztesének, a legnagyobb támogatottságú pártnak (PiS) a kormányfő-jelöltjét (Mateusz Morawiecki), vagy azt a politikust, aki egyedül képes kormányképes többséget biztosítani (Donald Tusk)?
A lengyel alkotmány szerint a köztársasági elnöknek kell összehívnia a szejm alakuló ülését, a határnap november 14-e, de Duda akár már holnapra is összehívhatja, ha megvan a kormányfő.
A szejmben a kijelölt miniszterelnöknek meg kell nyernie egy bizalmi szavazást,
ha azon nem tud többséget szerezni, akkor már a parlamenti pártoknak kell jelölniük egy kormányfőt-jelöltet, aki a kormányzáshoz szükséges többséget megszerzi.